Świeca – światło, które jest symbolem

Będąc przy temacie niezbędnych drobiazgów do sakramentu chrztu, nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych atrybutów tej uroczystości – świecy. To element drobny, ale absolutnie niezbędny. Świeca chrzcielna zapalana jest bowiem od Paschału, który symbolizuje obecność Chrystusa. W symbolice chrześcijańskiej oznacza to, że od momentu chrztu całe życie chrześcijanina ma być z Nim zespolone. W przypadku chrztu dzieci, a w takich uroczystościach uczestniczymy najczęściej, zapalona świeca wręczona rodzicom i rodzicom chrzestnym przypomina, że to właśnie oni przyjmują na siebie odpowiedzialne zadanie – mają czuwać i czynić wszystko, aby światło Chrystusa zapalone w dziecku nigdy nie zgasło. Deklarują w ten sposób, że przykładem własnego życia i mądrym oraz roztropnym wychowaniem będą to światło podtrzymywać.

Do chrztu wybieramy oczywiście świecę białą. W zależności od naszych oczekiwań i upodobań może ona mieć dodatkowo różnego rodzaju złocenia i emblematy, może być udekorowana również elegancką kokardą bądź wstążką w wybranym przez nas kolorze.

Zapalenie świecy jest jednym z kluczowych momentów chrztu, warto więc zadbać także o szczegóły techniczne, przede wszystkim zaś sprawdzić przed rozpoczęciem uroczystości czy knot świecy nie jest zbyt krótki bądź zawilgocony. To szczególna rola ojca chrzestnego, w którego gestii będzie dokonanie uroczystego zapalenia świecy od stojącego w pobliżu Paschału.

Warto pamiętać, iż świeca do chrztu ma charakter pamiątkowy, należy więc wybrać taki egzemplarz, który nie okaże się jednorazową atrapą służącą jedynie na jednodniową potrzebę samej uroczystości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s