1 września to czas na… zabawę w szkołę

Współcześnie, chcemy, by nasze dzieci jak najszybciej posiadały zdolność liczenia, nazywania liter, składania ich w słowa i zapisywania. Dzieci w przedszkolach i zerówkach spędzają wiele godzin na odtwarzaniu wzorów graficznych, rysowaniu po śladzie i dzieleniu wyrazów na sylaby. Dzieci mają dużo ćwiczyć, powtarzać i nabywać sprawności w różnych dziedzinach. Od pierwszych dni nauki narzuca się im dość szybkie tempo pracy, sprawdza się je, klasyfikuje i ocenia.
Większość dzieci po jakimś czasie nie wytrzymuje takiej presji. Nie ma się co dziwić – wiele godzin spędzają w przedszkolu albo szkole na wypełnianiu zadań z podręcznika, do tego otrzymują wymagające i czasochłonne prace domowe. Nakazuje się im czytać stosy książek, mają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i zaplanowane przez rodziców aktywności po południu. To wszystko odbija się w jakiś sposób na rozwoju młodych ludzi. Cele są szczytne, ale czy droga do nich jest właściwa? Czy może nie powinniśmy wymagać tyle od swoich pociech?

Trzeba w tym wszystkim znaleźć złoty środek.
Dzieci, które zaczęły już swoją przygodę z przedszkolem lub nauką szkolną, uwielbiają zabawy, w których mogą poczuć się jak ich pani przedszkolanka lub ulubiony nauczyciel. Warto wiedzieć, że dzieci chętnie podejmują się tego rodzaju rozrywki i wykorzystać ten fakt, bo może to przynieść zdumiewające efekty w późniejszym etapie rozwoju edukacyjnego Twojego malucha.

Zorganizuj zeszyciki ze szlaczkami oraz urządź miejsce w pokoju dziecka w taki sposób, by mogło poczuć się jak prawdziwy nauczyciel. Pomocny może okazać się jeden z produktów stworzonych przez Firmę Izabell – namiot TIPI. Dzięki temu, że wydziela on osobną przestrzeń w pokoju, może posłużyć za klasę, w której będą odbywać się lekcje. Usadź uczniów-misie i zorganizuj dziecku przybory, jak na przykład dziennik lekcyjny. Może to być zwykły notes. Wystarczy narysować tabelki i wypisać kolejno wszystkich ,,uczniów”. Prowadzenie dziennika nauczy Twoje dziecko systematyczności, która jest bardzo istotna w kontekście dalszej nauki szkolnej.


Do prawdziwej zabawy w szkołę konieczna jest tablica, która także może zostać stworzona w domu. Tablica może pomóc dziecku w odtworzeniu zapamiętanego z lekcji materiału. Nawet jeśli dziecko zapisze rysunkowo lub symbolicznie to, czego się nauczyło, będzie to miła i niewymuszona powtórka.
Elementem kojarzącym się ze szkołą jest także liczydło. Ten matematyczny gadżet posłuży zarówno do zabawy w szkołę, jak i może być użytecznym przedmiotem, dzięki któremu dziecko zrozumie podstawowe działania na liczbach.
Równie ciekawą alternatywą, która uzupełni domową klasę jest globus. Przyglądając mu się, dziecko może rozwijać swoje zainteresowania związane z geografią. To bardzo ważne, by Twoje dziecko miało na co dzień do czynienia z przedmiotami, które pobudzają do myślenia, zadawania pytań, łączenia faktów i wiedzy, którą nabyło.

Zabawa w szkołę to nie tylko forma rozrywki dla dziecka, ale także okazja do tego, by w ciekawy sposób powtórzyć przyswojony na zajęciach materiał. Dobranie odpowiednich przedmiotów, kojarzących się ze szkołą, uatrakcyjni zabawę oraz pomoże w efektywnym odtworzeniu tego, co maluch już wie z lekcji. Jest to dobra alternatywa na spędzanie wolnego czasu zarówno z rodzicami, rodzeństwem, jak i samodzielnie w towarzystwie zabawek.

To, jakie podejście do szkoły będzie miało Twoje dziecko w dużym stopniu zależy od Ciebie.
Jeśli przestaniemy przedstawiać szkołę jako obowiązek, a zamiast tego pokażemy, że zdobywanie wiedzy może być zabawą, mamy szansę zmienić stosunek dziecka do nauki. Pamiętaj, że jesteś pierwszym nauczycielem swoich dzieci i masz duży wpływ na to, jak będą postrzegać naukę.
Jeśli zaciekawił Cię wątek namiotów TIPI, chcesz zobaczyć ich wzory i dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na nasze aukcje na Allegro, gdzie znajdziesz wszystkie propozycje. W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny: 15 843 21 38, kom. 880 350 180.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s