Jak zachęcić dziecko do sprzątania po zabawie?

Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko odkładania rzeczy na swoje miejsce po zabawie? Męczy Cię codzienne sprzątanie jego zabawek? Choć wiesz, że za kilka godzin pokój będzie wyglądał tak samo, ale przecież musisz to zrobić.. tak bardzo nie lubisz bałaganu.
Warto jednak zdać sobie sprawę, że zabawki to najważniejsze przybory Twojego malucha, które towarzyszą mu przez całe dni. (Dobrze, że w tym wieku nie interesuje się ubrankami i to nie one są porozrzucane po całym pokoju, bo byłoby trochę szkoda komplecików, w których przygotowanie Firma Izabell wkłada całe swoje serce 🙂 )do_chrztu_oscarSukieneczka do chrztuOkazuje się, że już 3-letnie dziecko możesz zacząć uczyć sprzątania po sobie. Oczywiście na początku nie będzie to wyglądało tak, jakbyś zrobiła to Ty. Jednak im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym szybciej wejdzie to dziecku w nawyk.
Jednak jak to zrobić? Przecież codziennie prosisz swojego malucha, by pomógł Ci posprzątać. Czasem się posłucha, innym razem nie ma na to ochoty. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą Ci zachęcić dziecko do posprzątania po sobie.

Pomysł z wspólnym sprzątaniem jest dobry, ponieważ będziesz miała dziecko na oku oraz pokażesz mu, jak ma zrobić daną czynność. Maluch pozostawiony sam z zabawkami, zamiast sprzątać, mógłby powrócić do zabawy lub zniechęcić się, gdy nie wiedziałby jak wykonać zadanie.

Twoja prośba o to, żeby synek czy córeczka pomogli Ci sprzątać także nie jest zła. Jednak zależy od tego, jakich słów i poleceń używasz. Zamiast dać komunikat o tym, że trzeba posprzątać ”ten bałagan”, lepiej powiedz, że klocki muszą trafić do pudełka, a miś na półkę. Dzieci nie zawsze rozumieją świat dorosłych i logikę sprzątania. Ważne, by Twoja prośba była konkretna.

Kolejny sposób to potraktowanie obowiązku jak zabawy. Sprzątanie kojarzy się z nudą, ale Twoje dziecko nie musi wcale tak myśleć! Wystarczy połączyć segregowanie zabawek z jakąś zabawną historią. Słysząc, że wszystkie resoraki muszą jechać do garażu (pudełka) na zebranie, które organizuje najszybszy z nich, Twój synek z zaciekawieniem będzie popychał kolejne samochodziki do pudełka. Mówiąc córeczce, że lale muszą iść spać do nosidełka (kosza na zabawki), żeby później miały siłę na spacer zachęcisz ją, aby pomogła im i ułożyła je w koszu. Pamiętaj, z każdego sprzątania można zrobić zabawę, dodając do niej bajkową opowieść 🙂

Pomocne mogą okazać się także interaktywne zabawki, które nie tylko bawią, ale także uczą. Warto znaleźć takie, które pomogą w wyrobieniu dobrego nawyku w zakresie sprzątania. Dziecko będzie podekscytowane, gdy odłożenie misia na dobre miejsce będzie wywoływało wesołą piosenkę. To stworzy pozytywne skojarzenia i maluch łatwiej zapamięta ten ruch i powtórzy go w przyszłości.

A może sposób z używaniem jednej zabawki na raz? Wiadomo, że jeśli położymy przed dzieckiem kolejną rzecz to szybko straci ono zainteresowanie tą, którą aktualnie się bawiło. Warto więc poprosić je, aby przed sięgnięciem po kolejną rzecz odłożyło poprzednie na miejsce.
Przy okazji, pomyśl, czy Twoje dziecko nie ma zbyt dużo zabawek? Im więcej zabawek, tym więcej sprzątania. Może schować kilku zabawek na jakiś czas, a później zamienić je z innymi? Twoja pociecha uzna je za nowe, a Ty unikniesz ”zagracenia” pokoju.

Pamiętaj o nagrodach! Gdy Twój maluch poukłada zabawki na swoje miejsce to powód do pochwalenia go. Nie martw się, że niektóre przedmioty nie znalazły się tam, gdzie powinny. Spokojnie wytłumacz, czemu nie powinny się tam znajdować i czekaj na to, aż następnym razem Twoja pociecha pozytywnie Cię zaskoczy.

I ostatnie – Twoje dziecko uczy się od Ciebie! Jeśli Ty będziesz odkładać rzeczy na swoje miejsce i tłumaczyć, czemu to jest takie ważne, dziecko będzie Cię naśladować. W końcu to ”Twoja krew” 🙂

Jeśli zainteresował Cię, któryś z naszych przykładowych ubranek do chrztu i nie tylko, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na nasze aukcje na Allegro. W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny: 15 843 21 38, kom. 880 350 180.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s