Rodzicu, nie postrzegaj kieszonkowego jako kolejnego wydatku. Kieszonkowe ma dużo zalet. Posiadanie własnych oszczędności i obserwacja, jak rosną lub maleją to dla dziecka ogromna szansa na poznanie podstaw edukacji finansowej, wartości pieniądza i gospodarowania nim. Oczywiście, kiedy dziecko jest małe, kwota nie powinna być duża.
Pytanie, ile dawać?
Na początek policz, ile miesięcznie wydajesz na zachcianki swojego dziecka. Weź pod uwagę kupiony namiot dla dzieci TIPPI, huśtawki dla dzieci i inne produkty firmy Izabell, które (mam nadzieję) razem z maluchem już przetestowaliście 🙂
Jeśli nie miałeś okazji przetestowania naszych produktów, może któryś z nich okaże się doskonałym celem zbierania oszczędności przez Twoją pociechę. Możesz zaproponować dziecku przedmiot, jeśli ono same nie ma pomysłu, na co zbierać.
Pamiętaj jednak, by nie narzucać swojego zdania, bo dziecko może poczuć, że nie ma wpływu na to, co dzieje się z jego oszczędnościami, a tym samym zniechęci się do zbierania danej sumy. Pozwólmy więc dzieciom samodzielnie korzystać z pieniędzy, ale omawiajmy wspólnie z nimi rezultaty tych działań.
Plusem dawania kieszonkowego jest to, że do ,,kieszonki” dziecka trafiają pieniądze, którymi dziecko może samo zarządzać. Uczymy go tym samodzielności, oczywiście pod Twoją kontrolą. Rodzice powinni wspólnie z nim ustalić na co zostaną wydane pieniądze.
Często rozmowy z dziećmi o sprawach finansowych przychodzą rodzicom niechętnie. Myślałeś kiedyś co pomyśli sobie dziecko, kiedy na pytanie, czy kupisz mu nową zabawkę, usłyszy ,,nie, bo nie”? Dziecko nie zna wartości pieniądza, nie jest to cecha wrodzona. Musisz więc tłumaczyć i uświadamiać, by zrozumiało jak wiele trudu rodzice podjęli przez cały rok odkładając pieniądze, by wyjechać całą rodziną na wymarzone wakacje. Rozmawiaj z dzieckiem o pieniądzach!
Pamiętaj o tym, że dzieci naśladują zachowanie rodziców. Jeśli rodzicom nie wystarcza pieniędzy do kolejnej wypłaty i ciągle je pożyczają to istnieje duże prawdopodobieństwo, że córka lub syn będzie postępować podobnie. Chyba nie chciałabyś, aby Twoje dziecko w dorosłym życiu nie znało wartości pieniądza i nie potrafiło gospodarować nim. Rodzice powinni więc dawać dobry przykład i nie wydawać pieniędzy bezmyślnie na niepotrzebne rzeczy.
Już kilkuletnie dziecko może otrzymywać kieszonkowe. Jeżeli rodzice zdecydują się na to, powinni pamiętać, że musi być to działanie konsekwentne, czyli zawsze taka sama kwota, w jednakowych odstępach czasu. Konsekwencja jest bardzo ważna.
Jeśli nasz maluch oszczędza na określoną rzecz, ale zabraknie mu konsekwencji i wyda swoje oszczędności na coś innego, wówczas musimy być konsekwentni i nie dawać mu dodatkowych pieniędzy. Warto wytłumaczyć, dlaczego właśnie tak postąpiliśmy.
Kieszonkowe jest dobrą lekcją oszczędzania, dzięki której Twoje dziecko w dorosłym życiu być może będzie miało większe umiejętności gospodarowania pieniędzmi. To od rodziców zależy, czy dziecko będzie szanowało pieniądze i czy zadba o swoje finanse.
Kupmy też dziecku ładną skarbonkę – oszczędzanie będzie przyjemniejsze 🙂
Jeśli zainteresował Cię, któryś z naszych przykładowych produktów, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na nasze aukcje na Allegro. W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny: 15 843 21 38, kom. 880 350 180.